Salı, Eylül 01, 2009

1 Eylül ve Nev-i Zade Geceleri

İstanbul semalarında görülmekte olduğu üzere, yeniden gri, yağışlı, toprak kokulu havalar başlamış bulunuyor gün itibariyle. Sabah adadan motora bindiğimde, hem gece yağan yağmurun arda kalan ıslaklığından, hem de denizdeki vira babam ağ çeken balıkçılardan belli olmuştu, ama İstanbul'a inince iyice belli oldu.

Yağmur yüzünden kayıp kaza yapan araçlar, belli bölgelerde yoğunlaşabilen toprak kokusu, ekşi sözlük'teki entryler...

Bugün aynı zamanda Nazi Almanyası'nın Polonya'yı işgal etmeye başladığı, daha sonrasında Dünya Barış günü olan bir gün. Belki bu akşamdan, belki yarından itibaren haftada en az 4 gün balık yenilmeye başlanacak gün aynı zamanda. Çingene palamut, hamsi, deniz levreği, mezgit... Allah allah, yeme de yanında yat, özledim valla. Bütün yaz, zıpkınla yahut oltayla tutulan ama bünyedeki bir tek dişin bile kovuğuna yetmeyen tad, geri dönmekte.

Aynı zamanda çocukluk zamanlarında, öğretmen annenin evladısı olarak, zorunlu yaz tatili bitiş günüydü. Lakin mütekayit öğretmen annenin artık benden daha fazla tatil yapıyor olması, hatta adada benden daha çok kalmak istemesi kana dokunur oldu. O kadar yıl kıskançlık yaratıcı nazireler yapınca, şimdi cevaben geri dönüşü oluyor, fakat, yav ben o zaman daha velettim.


Adalar'da ayrılık zamanının iyice hissedildiği gündür aslında 1 Eylül. Zaten Amerika-Kanada'da yaşayanlar Ağustos'un 15'inden beri ayrılmaktaydı, şimdi bu daha da hızlanacak. Yavaşça sessizleşecek ada, martılar harici ses kalmayacak. Çocukların cıvıltıyı aşan, zamanla kulak tırmalayan sesleri bir bir yok olacak, gelecek Haziran'a kadar. Leylekler kafileler halinde yurdumuzu alçak basınç edasında kara bulutlar şeklinde terk ediyordu; artık son sürülere gelmiştir sıra. Yani, sarı denen ama insanları grilere-siyahlara bürüyen sonbahar resmi olarak geldi.

Ve son 1 Eylül bilgisi olarak, geçmiş yıllardan gelecek yıllara kalır mı bilinmez dostluğu olsa da, kararsız ve lakin ısrarcı kişiliği her daim fark ettirici mandalina kızın doğum günü bugün. Kendileriyle 'ayrı cephelerin' kavuşamaz 'düşmanları' olsak da, kendileri iyidir, hoştur, güzel insandır geçmişten hatırlanıldığı kadariyle. Dünyaya gelişi sebebi hasılasıyla, tüm dünyaya kutlu olsun, mutlu olsun. Kızın günü bile süper: dünyaya barış getirilen günde, balığın balıkçıya aş verdiği günde, toprağın can bulduğu günde...

***

Dün gece yine bir Galatasaray gecesi oldu, takım fırtınaydı, gelenek değişmedi. Yıllar sonra 4'te 4 yapıp, ligde fırtına gibi esmeye devam ediyoruz. Takımın yeni ve güzel hali, transferlerin yıllar sonra işe yarayacak futbolcular üstüne yoğunlaşıp, şimdilik çok da iyi olmuş gibi durması, takımın da futbol oynamayı hatırlaması, biz taraftarı da etkiledi. Geçen yıl başlayan tezahürat, "Nev-i zade geceleri" her hafta daha da güzel gelir oldu kulaklara. İnşallah, nice galibiyetler, bir çok başarılar ve kupalar gelir, hem İstanbul'u hem Avrupa'daki maç yapacağımız şehirleri Nev-i zade geceleriyle inletiriz.

Not: Bu takıma mor cidden yakıştı.


m.b. 01.09.2009

2 yorum:

Mete Araz dedi ki...

artık okul açıldı desene sayın yazar, bu inşallah son okul açılışı olur hepimiz için, haziran ayında mutlu sona ulaşırsak lakin :)) hakkikaten de sonbahar geldi buralara, hava bi garipleşti hüzünlendi her yer, bizleri bir alışma süreci bekliyorki sorma,yazdan kopmak kolay mı?(kendim için konuşuyorum tabi:) ). Neyse görüşürüz...

Mozz@r€ll@ dedi ki...

Okulda başlıyor da, koskoca öğrencilik hayatının son yılı olduğu bilgisi, bir yandan mutluluk verici olsa da, bir yandan da üzücü: hele ki şu an olduğum iş yerindeki gibi bir hayatın bizleri bekliyor olduğunu bilmek. Sabahları erken kalkmaktan, yatağına bile hasret olmak, ki arkadaşları-dostları-sevilenleri saymıyorum dahi.
Tamam, sonbahar hüzünlü falan da, yazdan bir kopasım var ki sorma benim de sayın okuyan. Lakin şafak 5 and counting...